Menu


Pielęgnacja włosów. Jak chronić włosy przed zniszczeniem?

Na wygląd i kondycję włosów ma wpływ wiele czynników: stan zdrowia, racjonalna dieta, pielęgnacja… Podpowiadamy, jak dbać o włosy, aby były mocne i piękne!

 

Mycie włosów – podstawowe zasady

Chociaż wydaje się, że myć włosy potrafi każdy, to jest to swego rodzaju sztuka. Ciągłe powtarzanie błędów (nawet drobnych) może skutkować problemami ze skórą głowy lub włosami.

Przede wszystkim trzeba dobrze poznać swoje włosy, aby wiedzieć, jak częstego mycia wymagają. Są osoby, którym wystarczy jedno mycie na kilka dni – są też takie, które  najchętniej myłyby włosy kilka razy w ciągu jednego dnia. I w obu przypadkach może to być właściwa pielęgnacja!
Włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają. Łatwo to rozpoznać, bo już na pierwszy rzut oka wyglądają nieświeżo, a skóra głowy jest przetłuszczona.

Drugą bardzo istotną kwestią jest właściwy dobór szamponu, czyli podstawowego kosmetyku do pielęgnacji. Powinien być on dopasowany do rodzaju skóry głowy, lecz najczęściej kierujemy się typem włosów – co nie zawsze jest równoznaczne.

I po trzecie: technika. Bardzo często używamy zbyt dużej ilości szamponu, starając się dokładnie wetrzeć go we włosy.
To błąd! Powinno się myć nie włosy, a skórę głowy, nakładając kosmetyk jedynie na opuszki palców. Powstała piana wystarczy do umycia włosów – należy ją zebrać w dłoniach i przesunąć po kosmykach od nasady po końcówki. Głowę spłukujemy letnią wodą. Zbyt ciepła lub zbyt zimna może podrażniać skórę.

Więcej informacji porad na temat dbania o włosy znajduje się na http://www.schwarzkopf.pl.

Odżywianie włosów, czyli odżywki i maseczki

O ile szampon powinien być dopasowany do skóry głowy, tak maseczki i odżywki są formą karmienia włosów – dlatego też muszą odpowiadać ich stanowi i rodzajowi. W zależności od tego, jakie kosmetyki wybierzemy, mogą one nawilżać, regenerować lub wygładzać włosy. Przede wszystkim jednak je odżywiają.

Tutaj także liczy się technika stosowania. Odżywkę stosujemy po każdym myciu włosów, nakładając ją na jeszcze wilgotne (lecz nie mokre!) kosmyki. Kierujemy się od końcówek do nasady włosów, delikatnie ją wcierając. Uwaga: w przypadku bardzo długich włosów odżywkę wystarczy nałożyć na ok. 2/3 ich długości! Po czasie określonym przez producenta bardzo dokładnie spłukujemy odżywkę.

Maski wnikają znacznie głębiej niż odżywki. Stosujemy je od czasu do czasu, zazwyczaj dopiero po pojawieniu się problemu z włosami – nigdy nie używamy ich codziennie! Zawsze dokładnie czytamy instrukcje zastosowania, bo niektóre maski nakłada się przed umyciem włosów, inne dopiero po.

Chroń włosy przed ciepłem!

Najzdrowiej jest suszyć włosy naturalnie, pozostawiając je do wyschnięcia. Jednak bardzo wiele kobiet nie wyobraża sobie codziennej stylizacji włosów bez użycia suszarki, prostownicy czy lokówki…

Aby chronić włosy przed zgubnymi skutkami ciepła, suszymy je z odległości co najmniej 20 cm. Suszarkę ustawiamy zawsze na najniższą możliwą temperaturę, stopniowo ją zwiększając – na koniec domykając łuski podmuchem zimnego powietrza.
Suszymy każdą warstwę włosów po kolei od tej najbliżej głowy, od nasady w kierunku końcówek. Często przesuwamy urządzenie – nie kierujemy ciepłego powietrza cały czas w jedno miejsce.

Lokówkę czy prostownicę używamy zawsze na całkowicie wysuszone włosy – mokre mogą się spalić w kontakcie z rozgrzanym metalem! Urządzenie przesuwamy od nasady w stronę końcówek. Zalecamy maksymalnie dwa użycia na jedno pasmo włosów.

Im dłuższe włosy, tym większe problemy z suszeniem i stylizacją na gorąco. W takim przypadku na pewno warto zastosować kosmetyki chroniące przed uszkodzeniami termicznymi.

 

 

 red

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę
Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u