Menu


"Cukrzyca jest epidemią XXI w. Bez świadomości, jak jej zapobiegać, nie będzie zdrowego społeczeństwa"

Zebraliśmy się tutaj, żebyśmy mogli porozmawiać o epidemii XXI wieku, jaką jest cukrzyca – powiedział Maciej Małecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego.


Rozpoczął w ten sposób konferencję "Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce" zorganizowaną z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, głównie seniorów.

- Cukrzyca kojarzy się z cukrem, czyli ze słodyczą. Jednak tylko z nazwy kojarzy się słodko, bo niejednokrotnie smakuje gorzko. Cukrzyca powoduje powikłania, które mogą doprowadzić do kalectwa i przedwczesnego zgonu – ostrzegła Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego.

Jak dodała, choroba może się rozwijać, w sposób niejawny, nawet przez 10 lat przed postawieniem diagnozy.

- Dowiedziałem się o tej chorobie dopiero w szpitalu na OIOM-ie, gdy podłączono mnie do pompy insulinowej. Wcześniej nic o niej nie wiedziałem. Dopiero zacząłem się o niej dowiadywać od kolegów, którzy już nie mieli palców u nóg i wtedy przyszło mocne zastanowienie – powiedział Rudi Schuberth, muzyk, satyryk chory na cukrzycę.

- Początki były bardzo trudne na przykład z perspektywą tego, że do końca życia muszę robić sobie zastrzyki z insuliną, że muszę kontrolować to co jem – wspominała Anna Tomaśko producentka telewizyjna.

Maciej Małecki zwrócił uwagę, że bez świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki cukrzycy oraz bez świadomości jak zapobiegać jej powikłaniom, nie jest możliwe istnienie zdrowego społeczeństwa.


xnews

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę
Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u