Logo
Wydrukuj tę stronę

PiS odrzucił hurtem poprawki opozycji do ustawy budżetowej

PiS odrzucił hurtem poprawki opozycji do ustawy budżetowej

Deficyt budżetu państwa na koniec 2021 roku ma wynieść 82,3 miliarda złotych - przewiduje ustawa, którą w czwartek (17.12) uchwalił sejm. Głosowaniu towarzyszyły duże emocje ze względu na sposób głosowania poprawek.Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy przychylił się do wniosku zakładającego łączne głosowanie nad poprawkami, które uzyskały pozytywną opinię kontrolowanej przez PiS sejmowej komisji finansów i łączne nad poprawkami, które otrzymały opinię negatywną tej komisji i wnioskami mniejszości.

W związku z czym zamiast maksymalnie 882 przewidzianych głosowań, posłowie uporali się z budżetem w czterech głosowaniach.

Opozycja jest oburzona takim trybem prac nad budżetem. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy, poprawki usprawniłyby m. in. finansowanie służby zdrowia czy samorządów, a ich odrzucenie oznacza, że dla PiS liczy się tylko polityka, nie zaś możliwość wspólnej pracy na rzecz optymalnych rozwiązań.

Z kolei Izabela Leszczyna z PO podkreśla, że PiS boi się dyskusji, a tymczasem budżet na 2012 rok jest szczególny, bo musi uwzględniać koszta pandemii - te już poniesione, i te, które będzie trzeba jeszcze ponieść.

 

 

xnews