Menu


Mikołajki W dniu 6 grudnia

Mikołajki, to polska nazwa święta stworzonego ku czci świętego Mikołaja biskupa z Miry. Do XIX wieku, był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy.


W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono to święto, jest już ono jedynie tradycją.

Od wieków średnich

Od średniowiecza w przeddzień imienin Mikołaja biskupa, wszyscy obdarowują się prezentami. Dorośli robią także podarunki dzieciom mówiąc im, że to właśnie sam Mikołaj ich obdarował wchodząc do domu przez komin. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim orzechy i słodycze.

Przełom wieków

W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w bajkową postać, która także ma swoje odbicie w Dzień Bożego Narodzenia. Od IX wieku, Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca.

Spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja przekazuje, że już w tym czasie 6 grudnia obchodzono święto Mikołaja. Liczne, poświadczone przez Kościół cuda sprawiły, że na Zachodzie jego wspomnieniu nadano również rangę święta.

Dramaty dla dzieci

Już w X wieku w Mikołajki wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu są niezwykle popularne w całej Europie.
Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy dacie 6 grudnia zapis wspominający Mikołaja.


Niektórzy duchowni luterańscy uważali to za przejaw odrzucanego przez protestantów kultu świętych i proponowali, aby upominki przynosiło Dzieciątko Jezus w Boże Narodzenie.
To najstarszy ślad próby przeniesienia zwyczaju wręczania dzieciom prezentów z wigilii 6 grudnia na wigilię Bożego Narodzenia.


 
Dziś wszyscy czekają na ten wyjątkowy dzień w roku. Nie dzieje się tak ze względu na otrzymywanie prezentów, ale na możliwość obdarowania nimi bliskich.

 

 

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę
Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u