Logo
Wydrukuj tę stronę

Strona dostosowana do każdego urządzenia

Strona dostosowana do każdego urządzenia

Dzisiejsze strony internetowe projektowane są według potrzeb użytkowników, oraz przenośnych urządzeń, które pozwalają nam na zarządzanie w sieci. Projekty, do jakich mogły dotrzeć tylko osoby korzystające z komputerów stacjonarnych lub laptopów straciły na wartości. Rynek technologiczny rozrósł się w sprzęt mobilny, który najczęściej miał problemy z ich poprawnym wyświetlaniem.

Popularność idei responsive design opanowała zatem wszystkich twórców stron, którzy cenią sobie ciągły rozwój w tej dziedzinie. Niemniej projektowanie stron Toruń także należy do tej grupy.

Na czym polega budowanie stron internetowych według idei responsive design? Generalnie jest to proces mający na celu automatyczne i zarazem idealne dopasowywanie się danej strony do poszczególnych wielkości ekranów. Bez względu na to czy wchodzimy na stronę za pomocą smartfona, tabletu, laptopa, czy domowego komputera witryna wykonana według zasad responsive design odpowiednio dostosuje się do ekranu. Duży ekran komputera zaczerpnie z wszystkich swoich możliwości, średni tj. tablet nieco pomniejszy kolumny, natomiast mały w postaci smartfona stworzy pojedynczą kolumnę, oraz zmieni nawigację w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi bezproblemową obsługę za pomocą jednego palca.

Fakt, iż na każdym ekranie strona może wyglądać trochę inaczej nie umniejsza jej wartości w kwestii grafiki lub treści. Przeskalowanie obrazków do optymalnych rozmiarów bądź dostosowanie odpowiedniej wielkości czcionki zapewni komfort przeglądania witryny co do każdego ekranu urządzenia stacjonarnego i mobilnego, z jakiego będziemy korzystać. Już sama nazwa responsive mówi nam o czułości i wrażliwości stron internetowych, które dotyczą wszelkich zmian szerokości ekranów wykorzystywanych do ich wyświetlania.

Jeśli mamy ochotę przyjrzeć się temu tematowi bliżej warto pokusić się o swego rodzaju test. Wystarczy wejść na stronę www zbudowaną w oparciu o responsive design z różnych urządzeń, aby przekonać się jak płynnie dostosowuje się do rozmiarów ekranów. Dodatkowo można wykonać test z ustawieniem ekranu w pozycji poziomej i pionowej, co upewni nas w przekonaniu, że cała zawartość strony świetnie współgra z rozmiarami ekranu.

Projektanci witryn internetowych bez możliwości tego rodzaju rozwiązań są na obecnym rynku zbędni. Jako ludzie cywilizowani otaczamy się urządzeniami nowoczesnymi, które zapewniają nam niezależność w każdym miejscu i czasie. Nie dziwi zatem fakt, iż od specjalistów w kwestii tworzenia witryn wymagamy pewnego rodzaju dyscypliny, która ściśle wiąże się z umiejętnością wykorzystywania najnowszych trendów.