Logo
Wydrukuj tę stronę

Wizyta wysoce nieodpowiednia

Wizyta wysoce nieodpowiednia

Waszyngton, USA. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów Eliot L. Engel wezwał do odwołania wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

„Zaproszenie Andrzeja Dudy przez Donalda Trumpa to kolejny dowód na to, że prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne”, napisał kongresmen w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej komisji, której przewodniczy.

Polityk podkreślił, że „Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych”, natomiast zwrócił uwagę, że „prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli polski wymiar sprawiedliwości”.

Eliot L. Engel zarzucił polskim władzom ponadto „ataki na niezależne media”, „promocję przerażających i homofobicznych stereotypów i polityki przeciwko osobom LGBTQ” oraz umieszczenie „partyjnych lojalistów na wpływowych pozycjach w wojsku”.

„Taka wizyta w środku globalnej pandemii, na kilka dni (w oświadczeniu błędnie napisano o 11 dniach – red.) przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których kandydatem jest prezydent Polski, jest wysoce nieodpowiednia”, ocenił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Eliot L. Engel wezwał prezydenta Donalda Trumpa do „natychmiastowego odwołania spotkania” z Andrzejem Dudą.

Spotkanie prezydentów USA i Polski ma odbyć się 24 czerwca w Waszyngtonie.

Eliot L. Engel jest członkiem Izby Reprezentantów od 1989 r. Należy do opozycyjnej wobec Donalda Trumpa Partii Demokratycznej. Na czele Komisji Spraw Zagranicznych stoi od stycznia 2019 r.

Na zdjęciach wizyta polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu w czerwcu 2019 r.

 

xnews