Logo
Wydrukuj tę stronę

Audytor czy aktuariusz – kogo w praktyce potrzebuje Twoja firma

Audytor czy aktuariusz – kogo w praktyce potrzebuje Twoja firma

 Zbliża się koniec roku i Twoja firma przygotowuje się do przygotowania bilansu, rachunku zysków i strat w ramach zamykania roku księgowego? To dobry moment, aby zastanowić się nad wyborem biegłego rewidenta i audytora do badania sprawozdania finansowego. Czy jednak dobry audytor wystarczy?

 

Co się zmieniło w 2017 roku?

Zmiany przyniosła ustawa z 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, która wdraża postanowienia dyrektywy europejskiej 2014/56/UE dotyczącej audytorów. Firma audytorska może nadal świadczyć usługi doradcze, jednak w takiej sytuacji – jeśli świadczona usługa miała istotny wpływ na badane sprawozdanie finansowe – nie będzie mogła przeprowadzić badania takiego sprawozdania.

Jeśli więc do tej pory to audytor zatrudniający aktuariusza, wyliczał w Twojej firmie na przykład rezerwy na świadczenia pracownicze – pora na zmianę i poszukanie odpowiedniej firmy aktuarialnej, gdyż z pewnością rezerwy aktuarialne stanowią istotny element sprawozdania finansowego Twojej firmy.

Jaka firma aktuarialna będzie dobra dla Twojej firmy?

Jeśli cenisz sobie wygodę i najchętniej załatwiłbyś wszystko bez wychodzenia z ciepłego biura, zwłaszcza gdy za oknem już pada śnieg, to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie firma aktuarialna działająca internetowo. Bez zbędnych wizyt możesz zamówić usługę, przesłać dane w formie elektronicznej, a wymagany przez audytora raport papierowy przyjdzie do Ciebie pocztą. Upewnij się jednak, czy Twoja firma aktuarialna zatrudnia aktuariuszy, którzy podpiszą raport – bez tego jednego, ważnego podpisu Twój raport nie usatysfakcjonuje audytora.

Zapytaliśmy eksperta firmy aktuarialnej halley.pl, która poszła krok dalej i udostępniła pierwszy w Polsce system aktuarialny online, dlaczego zdecydowali się na taki rodzaj współpracy z klientami:

„Już od wielu lat nasi aktuariusze współpracują z firmami w zakresie wyceny rezerw. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której firma potrzebuje wyliczeń jeszcze tego samego dnia – nie ma czasu na odwiedzanie klienta w jego siedzibie, zaglądanie do teczek czy przerzucanie się mailami z pytaniami o dane. Nasz system zapewnia kompletność danych i przyspiesza komunikację, a wyliczenia możemy przygotować natychmiast.”

Jeśli Twoja firma ceni sobie jakość i czas wykonania usługi powinna rozważyć skorzystanie z firm aktuarialnych działających online. Dzięki temu Twoje kadrowe i księgowe będą miały więcej czasu na to, czego nie można zlecić firmie zewnętrznej albo po prostu na chwilę relaksu przy kawie.

Zadania aktuariusza w Twojej firmie

Rola aktuariusza przy sporządzaniu sprawozdania finansowego to przede wszystkim ustalenie wysokości rezerw na świadczenia pracownicze wraz z analizą zmiany tej rezerwy od początku analizowanego okresu. Jeśli kluczowi pracownicy Twojej firmy wynagradzani są w formie tzw. opcji menadżerskich lub innych programów motywacyjnych, to Twój aktuariusz jest osobą odpowiednią do policzenia wartości takich instrumentów finansowych do ujęcia ich w sprawozdaniu finansowym.

Firma aktuarialna może zająć się także wyceną pożyczek, obligacji, kredytów lub innych zobowiązań i należności w skorygowanej cenie nabycia, a także wyznaczyć rezerwę na odroczone części wynagrodzeń dla kluczowych pracowników.

Więcej o zadaniach i zawodzie aktuariusza możesz przeczytać tutaj.

Czy aktuariusz naprawdę jest niezbędny?

Wyliczenia aktuarialne wymagają przyjęcia szeregu założeń, znajomości matematyki finansowej czy skomplikowanych modeli prawdopodobieństwa. Zagadnienia te są raczej trudne – o ile nie specjalizujesz się w matematyce finansowej – dlatego najlepiej wyliczenia zlecić zaufanej firmie aktuarialnej.

W ten sposób unikniesz też niepotrzebnego stresu podczas audytu – w przypadku ewentualnych pytań możesz przekazać je aktuariuszowi, który wyjaśni wyliczone kwoty, poprawność metodologii oraz przyjęte założenia.

Ty natomiast będziesz miał czas na poranną kawę.