Logo
Wydrukuj tę stronę

Jakie tablety są najlepsze? Dowiedz się na co zwrócić uwagę!

Jakie tablety są najlepsze? Dowiedz się na co zwrócić uwagę!

W sklepach znajdziemy setki, jeśli nie tysiące różnych tabletów. Na który sprzęt warto się zdecydować? Jaki tablet kupić, by służył przez wiele miesięcy, albo i lat?Wizyta w sklepie ze sprzętem może przyprawić o niezły zawrót głowy. Ciężko podjąć decyzję odnośnie tego, jaki tablet kupić. Szczególnie że obecnie tablety to oddzielny dział w nawet małych punktach RTV. Ich rodzajów jest całe mnóstwo.

Jaki tablet kupić?

Tablety w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektórzy traktują je jako alternatywę dla komputerów. Są mniejszych rozmiarów, dzięki czemu można zawsze je mieć przy sobie.

Jeśli chodzi o tablety, to najważniejszą kwestią jest niewątpliwie ekran. Jego wielkość (liczy się przekątna) może się znacząco różnić. Producenci oferują nam sprzęty o następujących wielkościach ekranów: 7”, 8”, 8.9”, 9.7”, 10.1” oraz 12”. Jak wiadomo, większe urządzenie jest znacznie wygodniejsze, łatwiej się na nim pracuje, gra czy surfuje po Internecie. Z kolei mniejsze dosłownie mieści się w kieszeni, więc są bardzo mobilne i wygodne.

Następną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rozdzielczość ekranu. Tablety o niskiej cenie zazwyczaj mają 800x480 pikseli, z kolei w droższych, a co za tym stoi znacznie lepszych modelach można znaleźć rozdzielczość 1280x800 pikseli, zatem różnica jest bardzo duża. Widać to podczas użytkowania; im większa rozdzielczość, tym treści, które wyświetlają tablety, są wyraźniejsze i bardziej czytelne.

Za doskonałą jakość obrazu odpowiada również technologia, którą producent zastosował przy robieniu ekranów. W tanich sprzętach znajdziemy ekrany oporowe, w droższych – pojemnościowe. W tym drugim przypadku można liczyć na doskonałą jakość obrazu, ładne kolory oraz dużą czułość (większość z nas korzysta z ekranów za pomocą dotyku, nie stosuje tzw. rysików).

Tablety – procesor to ich serce

Jeśli nie wiesz jaki tablet kupić, a nie masz czasu i ochoty zagłębiać się w działanie poszczególnych elementów sprzętu, to skup się przede wszystkim na procesorze. To właśnie on w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM odpowiada za to, jak działa urządzenie.

Najlepiej, by taksowanie procesora było jak najwyższe, aczkolwiek wiadomo, że wiąże się to z większym wydatkiem. Dobry procesor gwarantuje szybkość działania tabletu oraz jego wydajność.


Tablety – czy system operacyjny ma znaczenie?

Co ciekawe, eksperci uważają, że system operacyjny w tabletach w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Jedni użytkownicy uważają, że najlepsze są tablety z androidem, inni nie wyobrażają sobie czegoś innego niż iOS. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, który system operacyjny jest lepszy.

Warto jednak mieć na uwadze pomoc producenta, jeśli chodzi o aktualizację wybranego systemu oraz dostęp do aplikacji. W tanich tabletach może być z tym nie lada problem.

 

 

red