Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak dobrać firanę do wnętrza?

Jak dobrać firanę do wnętrza?

Delikatne, śnieżnobiałe lub kolorowe firanki w domu potrafią bardzo mocno odmienić pomieszczenie. Nadają mu ponadczasowego stylu i przytulnego, swojskiego charakteru, z nutką elegancji i romantyczności. Jednak olbrzymia dostępność wzorów, kolorów, długości i sposobów drapowania gotowych firan sprawia, że za pomocą tego drobnego elementu wystroju wnętrza można uzyskać różne ciekawe efekty optyczne i stylistyczne. W jaki sposób dopasować firankę do konkretnego pomieszczenia?

Jak dopasować firanę do stylu pomieszczenia?

Elegancki salon to miejsce, w którym świetnie mogą sprawdzić się efektowne firanki gotowe z bogatymi zdobieniami – na przykład złotymi haftami, czy fantazyjnie udrapowane. Jeśli jednak pomieszczenie urządzono w sposób bardzo „bogaty” – z licznymi bibelotami, wzorzystymi dywanami, bogato rzeźbionymi meblami, wówczas mocno upinane i zdobione firany mogą przytłoczyć wnętrze – lepiej w takim pomieszczeniu wybrać produkt gładki, jednolity, i zaledwie odrobinę zmarszczony. W pomieszczeniach w stylu rustykalnym świetnie sprawdzają się firany zdobione koronkowymi gipiurami albo ażurami – na przykład w kuchni często wiesza się króciutkie, wyraziste zazdrostki, które przywodzą na myśl ludowe ręczne wyroby.

Jak dopasować grubość i długość firany?

W kuchni, przedpokoju czy łazience przeważnie wykorzystuje się zazdrostki – firanki gotowe, które upina się nad oknem, i które nie zasłaniają go w całości, dzięki czemu taki detal ozdobny jest bardzo praktyczny. W pokojach ze zwykłymi oknami zazwyczaj wiesza się krótkie lekkie firanki, które nie zasłaniają grzejników, i wykańcza dekorację okienną przy pomocy kolorowych zasłon. Z kolei przy drzwiach balkonowych lub oknach wysokich stosuje się delikatne, ale długie firanki – takie, aby sięgały około 2-3 cm ponad podłogą.

Jeśli chodzi o grubość firany, wiele zależy od tego, co znajduje się za oknem i jak pada na nie słońce. W przypadku okien znajdujących się w miejscach odizolowanych od spojrzeń wścibskich sąsiadów można pozwolić sobie na cienkie muślinowe firanki, które tylko lekko rozmywają światło słoneczne. Większą intymność w przypadku okien usytuowanych od ulicy zapewniają firany żakardowe – grubiej tkane, przepuszczające nieco mniej światła. Jeśli do okna wpada wiele słońca w ciągu dnia, warto pomyśleć o dopełnieniu firan grubymi zasłonami, gdyż bez względu na to, jak grube będą firany, w bardzo słoneczny dzień mogą nie wystarczyć.

Firanki gotowe – najlepszy wybór do standardowych wnętrz

Pośród wielu firan dostępnych w dobrze zaopatrzonym sklepie internetowym Tendina można znaleźć najróżniejsze modele – firanki gotowe krótkie, długie, zazdrostki, mocowane na przelotki lub na żabki, muślinowe czy żakardowe, i oczywiście wiele innych. Szyte w wymiarach pasujących na standardowe okna, są w stanie spełnić większość Twoich potrzeb w tym zakresie – wystarczy tylko określić odpowiednią szerokość firan liczoną w metrach bieżących. Przy kupowaniu firan warto sugerować się sprawdzonymi poradami, ale wybór konkretnego modelu zależy już wyłącznie od Twojego gustu!

Artykuł sponsorowany

bok