Menu


Czym są choroby cywilizacyjne i jakie są ich przyczyny?

Tak naprawdę, jeszcze pewien czas temu uważano, iż choroby cywilizacyjne dotyczą przeważnie dorosłych osób i seniorów. Jednak dzisiaj z pewnością mona powiedzieć, iż nie jest to prawda, gdyż coraz więcej młodych osób cierpi na choroby cywilizacyjne.

Choroby cywilizacyjne występują na skalę globalną. Są one powszechne, a do ich rozwoju przyczynił się przede wszystkim postęp współczesnej cywilizacji. Właśnie z tego powodu choroby cywilizacyjne często nazywano chorobami XXI wieku.

Jako, że choroby cywilizacyjne odnoszą się do określonego czasu i miejsca, choroba raz zakwalifikowana jako cywilizacyjna będzie pozostawać nią do momentu, aż ludzkość nie upora się z powstałym problemem, natomiast zachorowalność i śmiertelność z jej powodu nie zmniejszy się, co oznacza, iż nie straci wymiaru globalnego.

Dzisiaj problem chorób cywilizacyjnych dotyczy głównie krajów szybko rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Dzieje się tak dlatego, iż postępuje rozwój technologiczny, zachodzą zmiany ekonomiczne, jak również zmiany demograficzne.

Tak naprawdę choroby cywilizacyjne wcale nie są bezpieczne, wręcz przeciwnie – stwarzają one poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, zatem wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej. Choroby cywilizacyjne mocno uderzają w zdrowie, pogarszając jakość życia.

Choroby cywilizacyjne – rodzaje i przyczyny

Analizując powszechne schorzenia i przyczyny ich powstania, można stwierdzić, iż większość tych chorób wywołuje kolejne i na odwrót. Oznacza to, iż zachorowanie na jedną z chorób cywilizacyjnych podnosi ryzyko zachorowania na kolejną. 

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie przyczyny rozwoju chorób cywilizacyjnych można podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Do tych pierwszych zaliczamy: postępujące uprzemysłowienie, zanieczyszczenie otaczającego nas środowiska, hałas, promieniowanie jonizujące.

W dużej mierze ludzie nie mają na nie wpływu, zatem ciężko jest uchronić się przed ich negatywnymi skutkami. Do przyczyn bezpośrednich należą: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa i niezbilansowana dieta, śmieciowe jedzenie, sytuacje stresowe.

Jeżeli chodzi o rodzaje chorób cywilizacyjnych, można je wszystkie podzielić na: choroby sercowo naczyniowe (zawał serca, nadciśnienie tętnicze), choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, biegunka, zaparcia), choroby psychiczne (nerwica, pracoholizm, alkoholizm, depresja, narkomania), występują również często cukrzyca, otyłość, a nawet nowotwory.

Tak naprawdę większość schorzeń cywilizacyjnych jest powiązanych ze sobą, zatem tworzą pewnego rodzaju współzależność. Dobrym tego przykładem jest bardzo rozprzestrzenione dziś schorzenie – otyłość.

Po pierwsze - otyłość jest bardzo niebezpieczna, gdyż prowadzi do nadciśnienia, które już samo w sobie stanowi jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych.

Po drugie - otyłość jest również jedną z przyczyn miażdżycy i choroby wieńcowej. Ponadto, prowadzi ona do nietolerancji glukozy, a następnie do oporności na insulinę. Towarzyszące nadwadze zaburzenia lipidowe i uszkodzenie śródbłonka naczyń sprawiają, iż znacznie pogarsza się przebieg chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wysoki poziom cholesterolu napędza machinę miażdżycowych zmian tętnic, tym samym powoduje dolegliwości sercowe. Pamiętajmy, iż przez to, że nadciśnienie pogarsza miażdżycę i chorobę wieńcową, znacznie wzrasta ryzyko udaru lub zawału serca, które, jak wiadomo kończą się śmiercią lub kalectwem.

A więc widzimy, jakie przykre skutki dla naszego zdrowia niesie z pozoru niegroźna nadwaga. Tak naprawdę, każda choroba cywilizacyjna jest niebezpieczna, wiec po wystąpieniu pierwszych objawów trzeba natychmiast zareagować.
Więcej
o chorobach cywilizacyjnych przeczytasz na netlekarz.pl.

Profilaktyka zdrowotna

Warto robić okresową profilaktykę zdrowotną, bo dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować czynniki chorobotwórcze. Podstawowa czynność, którą musimy wykonać, to zmiana dotychczasowego styl życia na zdrowy. Unikanie sytuacji stresowych, znalezienie chociażby trochę czasu na wypoczynek, zdrowy sen, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, to tylko niektóre z zachowań, jakie powinniśmy przyswoić. Połączenie wszystkich tych punktów stanowi przepis na zdrowy styl życia.

Dzięki tym działaniom będziemy nie tylko zdrowi, ale i szczęśliwi, ponieważ każda aktywność fizyczna sprawia, iż wydzielają się hormony szczęścia i radości. Takie zdrowe nawyki mogą nas uchronić przed powszechnie występującymi chorobami. W zdrowym stylu życia nie należy zapominać o zdrowiu psychicznym.

Ważne jest znalezienie równowagi psychiczno-fizycznej, a dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia możemy skutecznie wyeliminować czynniki powodujące poważne problemy zdrowotne, w tym choroby cywilizacyjne.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę
Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u