Menu


Ostatni obrońca z Westerplatte.

Polskie Towarzystwo Historyczne, zorganizowało wyjątkowy wieczór wspomnień, na którym między innymi przypomniano wyjątkową osobę Ignacego Skowrona, bohatera z regionu świętokrzyskiego ostatniego z obrońców Westerplatte.

Ignacy Skowron, urodził się dnia 24 lipca 1915 roku w świętokrzyskich Osinach. Zmarł on natomiast w dniu 5 sierpnia 2012 roku w Sitkówce. Był on majorem Wojska Polskiego odznaczony orderem Virtuti Militari.

Rodzina

Był on synem Jana i Klary z Rudników. Miał dwóch braci i siostrę. Skończył jedynie trzy oddziały szkoły powszechnej w pobliskiej Pierzchnicy. Przed powołaniem do wojska, służył w gospodarstwach rolnych, a od 1936 roku pracował w młynie „Kłos” koło Kadzielni.Służbę wojskową, Ignacy Skowron odbywał w latach 1938–1939 w 4 Pułku Piechoty Legionowej w Kielcach.

We wrześniu 1938 roku, oddelegowany został do szkoły podoficerskiej na Bukówce. Stamtąd też, przybył dnia 31 marca 1939 roku jako starszy legionista na Westerplatte. W dniu 20 maja 1939 roku, został on awansowany do stopnia kaprala.

Wybuch wojny

W czasie obrony Westerplatte, walczył z hitlerowskim najeźdźcą w wartowni nr 2. Po poddaniu się dnia 7 września 1939 z rozkazu majora Sucharskiego, trafił wraz z pozostałą częścią oddziału do niewoli niemieckiej. Z niewoli jenieckiej ze Stalagu IA w Królewcu, został zwolniony dnia 5 listopada 1940 roku z powodu przewlekłej choroby.

Zamieszkał zatem wraz z żoną i dzieckiem w Radkowicach koło Chęcin, pracując w gospodarstwie teściów. W dniu 15 października 1941 roku, podjął pracę w kolejnictwie jako robotnik fizyczny.

Konspiracja

Rozpoczął on jednocześnie działalność konspiracyjną, najpierw w ZWZ a następnie w AK. Informował o transportach niemieckich i przemieszczaniu się wojska niemieckiego.

Lata powojenne

Po wojnie przeżył wiele trudnych dni, nowe komunistyczne władze nie były mu zbyt łaskawe, Ignacy Skowron wraz z rodziną zamieszkał w małym mieszkanku w bloku kolejowym w Nidzie. W październiku 1951 został toromistrzem i na tym stanowisku pracował do przejścia na emeryturę w 1975. W 1989 otrzymał nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku, a w następnych latach uzyskał kolejne awanse aż do stopnia majora.

Zmarł w wieku 97 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 8 sierpnia 2012 roku, w kościele parafialnym w Brzezinach.

Wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania, minutą ciszy uczcili naszego bohatera.

 

 

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Reklama

Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u