Menu


Czar Kukiza prysł

Paweł Kukiz miał być wielką nadzieją polskiej polityki. W wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce, otrzymując 20,5 proc. głosów. Butnie zapowiadał, że rozwali cały rządzący Polską układ.

Tuż przed II turą wyborów nawet tonący Bronisław Komorowski chwycił się brzytwy i zrobił mu prezent, ogłaszając, że zgadza się na referendum w sprawie sztandarowego postulatu muzyka, czyli jednomanda­to­wych okręgów wyborczych (JOW).

W tamtym momencie wydawało się, że Kukiz i jego ekipa mają prawie wszystko. Słupki poparcia wystrzeliły w górę.  Komentatorzy, politolodzy i socjolodzy zgodnie twierdzili, że ruch oburzonych i lekceważonych dotąd obywateli pod wodzą dawnego lidera zespołu Piersi odegra w jesiennych wyborach znaczącą rolę - tak jak przed laty stało się to w przypadku Andrzeja Leppera i jego Samoobrony.

Ale wiele wskazuje na to, że Kukiza dopadł „syndrom Komorowskiego". Obu uśpiły wysokie rezultaty sondaży. Prezydent w ciągu kilku miesięcy roztrwonił całe poparcie i w efekcie przegrał. Podobnie Kukiz - z ponad 20 proc. poparcia zjechał do 6 proc. A całą inicjatywę w sprawie referendum - które ma się odbyć za niespełna trzy tygodnie - przejęło dziś PiS, które zabiega o wprowadzenie do plebiscytu kolejnych pytań.

Kukiza zaś nie ma. Śpi. Jego ruch pogrążył się w kłótniach i nic nie wskazuje na to, by szybko się one skończyły. Wszystko rozsypało się jak domek z kart, a o głosy oburzonych powalczą ze sobą głównie PiS i PO. Czar prysł.

Jeśli zaś chodzi o samo referendum, które jest skutkiem majowego sukcesu Kukiza, żadne z postawionych w nim pytań nie odnosi się do spraw fundamental­nych dla państwa. Ponadto w lipcu Sejm zmienił ordynację podatkową i wprowadził do niej zapis o rozstrzyganiu wątpliwości prawa podatkowego na korzyść podatnika, więc stawianie pytania referendalnego na ten temat jest bez sensu.

I wiele wskazuje na to, że mimo deklaracji respondentów frekwencja w referendum nie osiągnie 50 proc. To oznacza, że głosowanie nie będzie miało charakteru wiążącego, lecz jedynie opiniodawczy. A opiniami obywateli rząd w ostatnim czasie jakoś mało się przejmuje.

 

 


Autor: WP.PL

    http://wiadomosci.wp.pl/kat,1041267,title,Czar-Kukiza-prysl,...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Reklama

Jakiej pracy szukasz?   Gdzie?      
oferty pracy
Oferty pracy
powered by Jobrapido
   
zawód, stanowisko, słowo kluczowe   miejscowość lub województwo    

              Wiadomości            Wydarzenia             Świat                Polityka                 Gospodarka                   Sport                     Waszym zdaniem                   Styl życia                                                         

stat4u